7-8 września 2023 roku odbyła się konferencja naukowa pt. „Emerging issues in licensing and enforcement of Standard Essential Patents”. Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Prawa i Administracji UAM wraz z Instytutem Nauk Prawnych PAN oraz S.J. Quinney School of Law na University of Utah.
Patenty obejmujące technologie, które są niezbędne do wdrożenia standardów, są powszechnie znane jako patenty niezbędne do spełnienia standardów (SEP). Do najczęściej stosowanych standardów technicznych należą między innymi LTE, 5G, Wi-Fi i DVB. Dostęp do standardów na uczciwych i rozsądnych warunkach jest postrzegany jako kluczowy czynnik innowacji i konkurencyjności, a wykorzystanie SEP będzie tylko wzrastać wraz z rozwojem Internetu rzeczy.
Licencjonowanie i egzekwowanie SEP-ów wywołało liczne kontrowersje. Praktyki zarówno posiadaczy patentów, jak i wdrażających standardy doprowadziły do sporów sądowych, które obecnie toczą się w wielu jurysdykcjach na całym świecie. Istnieje wiele dyskusji na temat metod ustalania opłat licencyjnych i innych warunków umów licencyjnych. Chociaż posiadacze SEP-ów zobowiązują się do licencjonowania na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach, to, co stanowi FRAND, często nie jest jasne.
W obliczu tych wydarzeń i w celu poprawy środowiska dla rozwoju i stosowania norm, w szczególności w świetle rosnącej roli technologii IoT, niektórzy interesariusze dostrzegli potrzebę zapewnienia skutecznych i przewidywalnych ram regulacyjnych dotyczących licencjonowania i egzekwowania SEP. Mając na uwadze ten cel, 27 kwietnia 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie patentów niezbędnych dla standardów, który jest obecnie przedmiotem procesu legislacyjnego.
Podczas konferencji, po raz pierwszy w Polsce, omówione zostały i przeanalizowane wybrane problemy związane z licencjonowaniem i egzekwowaniem SEP, a także potencjalne rozwiązania tych problemów i potrzeba interwencji regulacyjnej, a także jej projekt treści. Najważniejsi naukowcy z wiodących europejskich i amerykańskich uniwersytetów, a także praktycy, przedstawiciele głównych posiadaczy SEP, wdrażający i różne zaangażowane instytucje omówili najnowsze problemy związane z SEP z różnych perspektyw.
Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii było patronem tego wydarzenia.